Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту

Наше опитування
Яка Ваша улюблена їжа?
Всього відповідей: 14

Статистика

Всього онлайн 1
Гості: 1
Користувачів 0

Скелі, чи давні релігійні центри Прикарпаття  (продовження стор. 2)

Бо там де кінчаються гори,
Там щастя нема!

Писаний камінь - ще одне таємниче і легендарне місце. Розташовані скелі на вершині г.Капілаш 1165м., поблизу с. Буковець, що на верховинщині. Їхати потрібно трасою Верховина-Косів, на Буковецькому перевалі, одразу за табличкою повернути різко вправо. Тоді грунтовою дорогою що йде паралельно селу в напрямку Косова рухатися 2-3 км. Орієнтир хата-магазин жовтого кольору - тут можна підніматися вгору до Каменя. Другий варіант- їхати машиною ще дальше і при появі перших хат (присілок Черетів), підніматися пологішим, але довшим маршрутом. Підозрюю що є ще багато маршрутів - по по дорозі назад зустрічав періодичне скупчення машин, але думаю ці два шляхи є оптимальними.
Це нагромаджен­ня величезних кам'яних брил, біль­шість із яких горизонтальні. Має в двжину майже сто метрів, заввишки — метрів десять. Здалеку і збоку (для цьо­го ракурсу треба обійти його справа) нагадує зрізану піраміду. Окрім краєвидів і величі цікавим будуть давні петрогліфи, за­вдяки яким камінь отримав назву Пи­саного. Задовго до того, як тут почали за­лишати свої автографи сучасні оксани і василі, на скелі були ви­різьблені загадкові знаки — очі, кола, ромби, схематич­ні люде і гуцульські сонця, спайдери.

Легенди про Писаний Камінь — улюблена тема оповідей місцевих мешканців. Розказують туристам — і самі смакують. Так подадуть, так приперчать, що під кінець уже й не знаєш: не вірити, чи повірити. А коли вийдеш на скелі, роздивишся їх з усіх боків, то й взагалі замислишся...
Один із переказів про Писаний Камінь занотував майже сто років тому відомий польський етнограф Станіслав Вінценз. Ремікси його запису тепер найчастіше видають за автентику.
Колись, може тоді, як зійшли первісні води, а Карпати тільки-но почали рости, чи з землі, чи з води вийшли велети — ясноволосі синьоокі титани. Росли вони нібито разом із горами, сили набиралися — і невдовзі рід той став чисельним і могутнім. Одного разу навесні заграв їхній ватажок на трембіті — зібрав усіх братів своїх і сказав їм важливе слово. Взялися вони після того готуватися до далеких мандрів: руду шукали, зброю кували, кораблі будували. І пустилися підкоряти далекі краї і країни. Гуляли велети морями й берегами: здобували царства і найгарніших жі-нок, закладали держави і писали закони бойовими сокирами на каменях і на скелях. Не було їм рівних ані в січах на полі битви, ані в бесідах, ані в любові. Врешті вони стали правити всюди. Були державцями мудрими, справедливими. Будували міста і дороги, збирали скарби і знання. І хоча почали говорити різними мовами, прадавній край свій не забували. Таємно мали у Верховині вони над собою одного короля-віщуна, який із небесного світу голоси чув, накази отримував і всім велетам передавав. Якось навесні знову почули титани далекий поклик трембіти. Полишили вони свої палаци і зібралися у Карпатах. Великий володар прощався з життям і з братами. Перед смертю заповів їм у битвах голів не рубати, людської крові не проливати. І берегти таємницю свого походження. Винесли велети померлого короля на гору, домовину його кам'яну ближ-« че до неба поклали (ця брила, очевидно, і є Писаним Каменем). Сокирами своїми вирубали на ній обереги. Стражниками до неї поставили тутешніх старців. І розійшлися правити світом. Кажуть, що дотепер десь у Чорногорі сидить у глибокій печері сивий дідо-велетень і вичитує з книги правіку те, що було і що буде далі. Читає провидець і чекає, доки комусь відкриється хід у те місце, щоб прийшов обранець і змінив його коло роботи.

Висловлюються також припущення, що на вершині Писаного Каменю було давнє святилище. Ознаками язичницького капища вважають дев'ять круглих виїмок-чаш, які вирубані в камені (такі ж є на Сокільських скелях у Косівсько-му районі). На внутрішніх стінках окремих заглибин збереглися виразні сліди видовбування якимось гострим предметом. Дно деяких із них має ознаки випаленого каменю. Поміж «чашами» і довкола них є символічні наскельні малюнки-петрогліфи. їх більше тридцяти. По-різному трактують походження і значення цих малюнків. Дехто вважає їх витвором природи — ерозією каменю під дією сонця, води і вітру. Інші впевнені, що Писаний Камінь був культовим місцем. А письмена на ньому свідчать про те, що тут дрімає джерело могутньої древньої сили.


Будучи в цих краях обовязкоов потрібно побувати у с.Криворівня, що є сусіднім в сторону Ворохти. Там музей Гражда - де знімалися "Тіні забутих предків", неподалік церкви Рідзва Присвятої Богородиці (1650 року) та музей І.Я. Франка




Обговорити даний матеріал можна і треба на форумі. Знайди свій скарб Довбуша






1  2  3
  ЕкоІнфо   Головна   Реєстрація   Вхід  
Форма входу

Пошук

Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Реклама

Друзі сайту


Copyright MyCorp © 2024